Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Headlines.

Headline

2 months ago by Pat McKee

Allen, Tong lead fields as Bull Dogs sweep Columbus East 15-50 in boys, girls cross country duals

                COLUMBUS, Ind. – Seniors Charlie Allen and Arig Tong claimed blue ribbons on Tuesday (Sept. 26) in leading the Columbus North cross country teams to a sweep of Columbus East in boys’ and girls’ dual meets at the CeraLand course.

                Allen covered the 5,000-meter course in 17 minutes, 8 seconds as the Bull Dog boys took the first nine positions en route to a 15-50 victory.

                Tong was timed in 20:23 as the CN girls captured the first seven spots to post an identical 15-50 triumph.

                In the boys’ race, junior Sam Horak was second in 17:21 followed by senior Drew Thompson in 17:22, junior John Sluys in 17:29, junior Rishi Poludasu in 17:40, senior Peyton Shelton in 17:53 and senior Spencer Sherlock in 17:56.

                For East, junior Garrett McGaha was its top finisher in 18:18.

                Tong paced the CN girls and sophomore teammate Olivia Morlok was just 2 seconds behind. Freshman Aric Tong, Arig’s sister, was just 2 seconds behind Morlok for third place. Freshman Mackenzie Barnett placed fourth in 21:32 followed by senior Kirsten Ballard in 21:52, freshman Ella Anderson in 21:56 and junior Emma Smith in 21:58.

                Sophomore Olivia Linneman led the Olympians in 22:01.

                Columbus North returns to action on Saturday, Oct. 7 when it competes in the Brown County Sectional at Eagle Park.

AT CERALAND

Boys

                Team scores: Columbus North 15, Columbus East 50

Individual Results

1, Charlie Allen (CN) 17:08

2, Sam Horak (CN) 17:21

3, Drew Thompson (CN) 17:22

4, John Sluys (CN) 17:29

5, Rishi Poludasu (CN) 17:40

6, Peyton Shelton (CN) 17:53

7, Spencer Sherlock (CN) 17:56

8, Evan Porter (CN) 18:03

9, Abel Spalding (CN) 18:11

10, Garrett McGaha (East) 18:18

11, Collin Pruitt (CN) 18:21

12, John Wills (CN) 18:22

13, Parker Lee (CN) 18:45

14, Gabe Wills (CN) 18:46

15, Michael Zieleniuk (East) 19:11

16, Carson Littrell (CN) 19:12

17, Paxton Rush (CN) 19:13

18, Ryan Spoon (CN) 19:22

19, Drew Falkner (CN) 19:27

20, Jarrett Embry (CN) 19:36

21, Colby Hertle (East) 19:56

22, Joel Carroll (CN) 20:03

23, Eric Huang (CN) 20:04

24, Nick Walter (East) 20:13

25, Andy Stohr (CN) 20:22

26, Kaden Wise (East) 20:24

27, Jake Helton (East) 20:25

28, Owen Rupp (East) 20:27

29, Kaden Brooks (CN) 20:30

30, Braydon Taylor (East) 20:31

31, Gui Oehninger (CN) 20:41

32, Devin Poindexter (East) 20:48

33, Jared Baker (East) 21:00

34, Ben Malone (CN) 21:13

35, Ethan Hester (CN) 21:17

36, Tristen Grant (CN) 21:17

37, Lucas Hayes (CN) 21:20

38, Matt Novreske (East) 21:23

39, Pranav Venkataraman (CN) 21:48

40, Nathan Nugent (CN) 21:50

41, Parker Ballard (CN) 22:07

42, Caleb Wettschurack (East) 22:27

43, Neil Staley (CN) 22:28

44, Jackson Davis (CN) 22:36

45, Mickey Reisinger (CN) 22:57

46, Mason Curry (East) 23:02

47, Jalen Pleak (East) 23:05

48, Sam Lamba (CN) 23:26

49, Grant Files (East) 23:36

50, Harrison Ho (CN) 23:43

51, Matt Combs (East) 24:07

52, Matt Piatkowski (East) 25:14

53, Aiden Smith (CN) 26:18

54, Trevor Lirette (CN) 27:02

55, Luke Swaim (CN) 29:15

56, Aidan Graham (CN) 31:21

 

Girls

                Team scores: Columbus North 15, Columbus East 50

Individual Results

1, Arig Tong (CN) 20:23

2, Olivia Morlok (CN) 20:25

3, Aric Tong (CN) 20:27

4, Mackenzie Barnett (CN) 21:32

5, Kirsten Ballard (CN) 21:52

6, Ella Anderson (CN) 21:56

7, Emma Smith (CN) 21:58

8, Olivia Linnemann (East) 22:01

9, Kristen Lyons (East) 22:20

10, Sydney Geckler (CN) 22:23

11, Madelyn Sanders (CN) 22:24

12, Abbey Landini (CN) 22:35

13, Jocelyn Maynard (CN) 23:10

14, Elizabeth Stevens (East) 22:55

15, Soumya Paliwal (CN) 24:09

16, Hannah Harris (East) 23:10

17, Amanda Pottorff (East) 23:51

18, Karla Perez (CN) 24:13

19, Ava Becker (CN) 24:14

20, Catharine Reed (CN) 24:14

21, Alexa Eaton (CN) 24:19

22, Elizabeth Frazier (East) time NA

23, Katie Hagan (East) time NA

24, Yami Diaz (East) 25:38

25, Maddie Ping (East) time NA

26, Molly Dye (CN) 25:41

27, Megan Saeger (CN) 25:43

28, Nela Riddle (CN) 25:56

29, Marisela Miranda Molina (East) 26:00

30, Michaela Greathouse (East) 26:01

31, Anna Combs (East) 24:35

32, Claire Malone (CN) 26:16

33, Sydney Sluys (CN) 26:17

34, Kate Spurgeon (East) 25:01

35, Naomy Argueta (CN) 26:26

36, Saanvinka Saravanan (CN) 26:34

37, Caroline Swenson (CN) 26:39

38, Lynna Hendershot (East) 25:31

39, Taylor Klingler (CN) 26:41

40, Paola Fernandez (CN) 27:10

41, Madeline Malcomb (CN) 27:58

42, name NA (East) time NA

43, Kirsten Glesing (CN) 28:24

44, Julia Eaken (CN) 28:39

45, Gabby Lifferth (CN) 28:41

46, Riehle Ferguson (CN) 28:50

 

Back
http://columbusnorthathletics.org
Advertisement