Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Headlines.

Headline

3 months ago by Pat McKee

Horak, Morlok pace Columbus North cross country teams to respective third-place finishes

                SHELBYVILLE, Ind. – Junior Sam Horak and sophomore Olivia Morlok paced the Columbus North cross country teams Saturday (Aug. 26) as both the boys and the girls posted third-place finishes in the Dave Bannon Invitational at Blue River Memorial Park.

                Horak finished seventh individually in the boys’ race, covering 5,000 meters in 16 minutes, 39.21 seconds to lead the Bull Dogs in their first invitational of the season. Junior John Sluys was 13th in 16:58.37, senior Drew Thompson placed 14th in 17:00.35, senior Peyton Shelton was 18th in 17:03.51 and senior Evan Porter finished 20th in 17:05.61 to complete the top five as CN totaled 72 points. Junior Parker Lee was 24th in 17:18.31 and freshman Collin Pruitt placed 25th in 17:21.71 for the Bull Dogs.

                Zionsville, led by individual winner Robert Pratt in 16:18.97, was the team champion in the five-team field with 31 points. Bloomington North was second with 44 points, the Cougars’ Isaiah Hollars finishing second individually in 16:25.77. Franklin Central was fourth with 98 points and Terre Haute South placed fifth with 105.

                “The boys had a good day that can be improved on,” Columbus North boys coach Danny Fisher said. “It was the first time we were able to see where we stacked up against some other very quality teams.  As a whole, we had 22 personal records out of 36 runners, which is very good as early as it is in the season and where we are in our training cycle.  We look forward to continued improvement throughout the season.”

                In the girls’ event, Morlok placed sixth individually in 18:58.39 as the Bull Dogs amassed 68 points. Senior Arig Tong was 11th in 19:40.20 followed by freshman Aric Tong in 13th in 19:55.86, senior Kirsten Ballard in 17th in 20:21.30 and junior Sydney Geckler in 26th in 20:54.86. Also, junior Emma Smith was 28th in 21:01.28 and sophomore Kennedy Kerber placed 35th in 21:21.88.

                Greencastle’s Emma Wilson, running as an individual, took the blue ribbon in 17:51.43. Bloomington North’s Grace Williams was second in 18:32.32 and led her squad to the team title with 43 points. Franklin Central was runner-up in the six-school competition with 54 points followed by Columbus North, Zionsville with 88, Warsaw with 100 and Terre Haute South with 161.

                “The (CN) girls faced off against preseason No. 5-ranked Bloomington North and No. 14 Franklin Central,” Bull Dogs girls coach Bethany Scruton said. “We had solid performances from Olivia Morlok, Arig Tong, Aric Tong and Kirsten Ballard.”

                Columbus North returns to competition next Saturday (Sept. 2) when it hosts the second Columbus North Classic at CeraLand. Races begin at 8:30 a.m.

DAVE BANNON INVITATIONAL

At Blue River Memorial Park

Boys

Team scores: Zionsville 31, Bloomington North 44, Columbus North 72, Franklin Central 98, Terre Haute South 105.

Top Individuals

==================================================

1 Pratt, Robert Zionsville 16:18.97 1

2 Hollars, Isaiah Bloomington North 16:25.77 2

3 Rushton, Paul Bloomington North 16:28.71 3

4 Stuff, Andrew Zionsville 16:28.95 4

5 Cole, Logan Zionsville 16:31.54 5

6 Iovino, Ben Bloomington North 16:35.53 6

7 Horak, Sam Columbus North 16:39.21 7

8 Turman, James Terre Haute 16:43.10 8

9 Prier, Michael Zionsville 16:49.56 9

10 Parrish, Mitchell Franklin Central 16:51.25 10

11 Kline, Carson Terre Haute 16:56.74 11

12 Pitts, Will Zionsville 16:56.96 12

13 Sluys, John Columbus North 16:58.37 13

14 Thompson, Drew Columbus North 17:00.35 14

15 Perry, Noah Franklin Central 17:02.18 15

Other CN athletes

=================================================

18 Shelton, Peyton Columbus North 17:03.51 18

20 Porter, Evan Columbus North 17:06.61 20

24 Lee, Parker Columbus North 17:18.31 24

25 Pruitt, Collin Columbus North 17:21.71 25

29 Poludasu, Rishi Columbus North 17:27.89

30 Spalding, Abel Columbus North 17:30.08

35 Sherlock, Spencer Columbus North 17:41.62

37 Allen, Charlie Columbus North 17:42.12

43 Wills, Gabe Columbus North 17:57.13

46 Wills, John Columbus North 18:00.75

53 Rush, Paxton Columbus North 18:17.33

65 Littrell, Carson Columbus North 18:38.15

70 Embry, Jarrett Columbus North 18:46.17

82 Malone, Ben Columbus North 18:58.66

109 Spoon, Ryan Columbus North 19:46.05

111 Brooks, Kaden Columbus North 19:50.42

117 Olson, Eric Columbus North 20:00.75

118 Stohr, Andy Columbus North 20:02.06

123 Ballard, Parker Columbus North 20:18.51

129 Hester, Ethan Columbus North 20:26.82

134 Hayes, Lucas Columbus North 20:35.32

140 Argueta, Kenny Columbus North 20:58.50

143 Grant, Tristen Columbus North 21:09.54

147 Davis, Jackson Columbus North 21:14.29

151 Oehninger, Gui Columbus North 21:36.95

152 Nugent, Nathan Columbus North 21:43.57

155 Staley, Neil Columbus North 22:00.65

161 Reisinger, Mickey Columbus North 22:39.96

165 Lirette, Trevor Columbus North 24:59.21

167 Smith, Aidan Columbus North 25:05.53

171 Graham, Aidan Columbus North 30:26.66

 

Girls

Team scores: Bloomington North 43, Franklin Central 54, Columbus North 68, Zionsville 88, Warsaw 100, Terre Haute South 161.

Top Individuals

=================================================

1 Wilson, Emma Greencastle 17:51.43

2 Williams, Grace Bloomington North 18:32.32 1

3 Traas, Shayla Franklin Central 18:37.62 2

4 Reedus, Jada Franklin Central 18:45.01 3

5 Beckham, Mia Warsaw Community 18:50.99 4

6 Morlok, Olivia Columbus North 18:58.39 5

7 Lawson, Brianna Franklin Central 19:05.98 6

8 Barton, Lily Terre Haute 19:09.14 7

9 Gebhardt, Alexa Bloomington North 19:10.40 8

10 Armstrong, Abbey Bloomington North 19:27.45 9

11 Tong, Arig Columbus North 19:40.20 10

12 Hagerty, Mya Bloomington North 19:49.70 11

13 Tong, Aric Columbus North 19:55.86 12

14 Petersen, Sarah Zionsville 20:10.35 13

15 Wilson, Quinn Bloomington North 20:15.67 14

Other CN athletes

==================================================

17 Ballard, Kirsten Columbus North 20:21.30 16

26 Geckler, Sydney Columbus North 20:54.86 25

28 Smith, Emma Columbus North 21:01.28 27

35 Kerber, Kennedy Columbus North 21:21.88 33

37 Barnett, Mackenzie Columbus North 21:29.86

45 Anderson, Ella Columbus North 21:53.91

49 Sanders, Madelyn Columbus North 22:02.12

62 Rawlins, Erin Columbus North 23:08.91

63 Riddle, Nela Columbus North 23:09.22

66 Maynard, Jocelyn Columbus North 23:15.68

76 Paliwal, Soumya Columbus North 23:44.08

80 Perez, Karla Columbus North 23:52.03

86 Becker, Ava Columbus North 24:07.52

93 Reed, Catharine Columbus North 24:34.60

100 Malone, Claire Columbus North 25:04.85

103 Dye, Molly Columbus North 25:29.36

109 Sluys, Sydney Columbus North 25:46.45

110 Saravanan, Saanvikah Columbus North 25:54.93

120 Swenson, Caroline Columbus North 27:41.93

122 Glesing, Kiersten Columbus North 27:54.86

127 Eaken, Julia Columbus North 28:34.65

128 Lifferth, Gabrielle Columbus North 28:39.90

132 Richards, Katie Columbus North 31:27.96

 

Back
http://columbusnorthathletics.org
Advertisement