Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Headlines.

Headline

3 months ago by Pat McKee

Sluys, Morlok claim victories as Columbus North cross country sweeps Martinsville

                COLUMBUS, Ind. – Junior John Sluys and sophomore Olivia Morlok were front-runners Tuesday (Aug. 22) in leading the Columbus North cross country teams to victory in a season-opening dual meet against Martinsville.

                Running the 5,000-meter course at CeraLand, Sluys paced the boys with a time of 16 minutes, 50 seconds as the Bull Dogs posted an 18-43 triumph.

                Morlok, meanwhile, was clocked in 20:18 as the CN girls captured the first five spots for a 15-48 decision.

                Sluys finished 2 seconds ahead of classmate Sam Horak, while Martinsville’s Carson Heath was third in 17:09. CN senior Peyton Shelton placed fourth in 17:15 followed by senior Drew Thompson in 17:17 and senior Charlie Allen in 17:34.

                Martinsville’s Jacob Kitchens took seventh place at 17:40, while a Columbus North trio rounded out the top 10 – freshman Collin Pruitt in 17:49, senior Abel Spalding in 17:51 and junior Rishi Poludasu in 17:52.

                In the girls’ competition, Morlok finished 36 better than senior teammate Kirsten Ballard for the top spot as Columbus North athletes took nine of the top 10 positions.

                Sophomore Kennedy Kerber placed third in 21:23 followed by junior Sydney Geckler in 21:32 and junior Emma Smith in 21:43. Martinsville’s Natalie Lowry was sixth in 22:21 followed by CN junior Emma Lawson in 22:27, senior Madison Sanders in 22:31, freshman Mackenzie Barnett in 22:55 and freshman Ella Anderson in 23:04.

                The Bull Dogs return to action at 10 a.m. Saturday (Aug. 26) when they compete in the Dave Bannon Invitational at the Blue River Course in Shelbyville. The team follows by hosting the second Columbus North Classic at CeraLand on Saturday, Sept. 2.

BOYS MEET

                Team score: Columbus North 18, Martinsville 43

Individual Results

1, John Sluys (CN) 16:50

2, Sam Horak (CN) 16:52

3, Carson Heath (M) 17:09

4, Peyton Shelton (CN) 17:15

5, Drew Thompson (CN) 17:17

6, Charlie Allen (CN) 17:34

7, Jacob Kitchens (M) 17:40

8, Collin Pruitt (CN) 17:49

9, Abel Spalding (CN) 17:51

10, Rishi Poludasu (CN) 17:52

11, Spencer Sherlock (CN) 17:53

12, Gabe Wills (CN) 17:53

13, Parker Lee (CN) 17:54

14, Gabriel Roesli (M) 18:24

15, John Wills (CN) 18:46

16, Carson Littrell (CN) 18:56

17, Paxton Rush (CN) 18:56

18, Jarrett Embry (CN) 19:13

19, Drew Falkner (CN) 19:36

20, Colton Plummer (M) 19:43

21, Eric Huang (CN) 19:46

22, Zane Gruwell (CN) 20:04

23, Jayden Dent (M) 20:17

24, Ryan Spoon (CN) 20:24

25, Joel Carroll (CN) 20:27

26, Austin Vandagrifft (M) 20:28

27, Kenny Argueta (CN) 20:39

28, Kaden Brooks (CN) 20:41

29, Ben Malone (CN) 20:45

30, Riley Henson (M) 20:50

31, Andy Stohr (CN) 21:10

32, Tristen Grant (CN) 21:23

33, Jalen Frye (M) 21:26

34, Eric Olson (CN) 21:31

35, Ethan Henson (M) 21:33

36, Hayden Miles (M) 21:35

37, Ethan Hester (CN) 21:52

38, Neil Staley (CN) 22:13

39, Jackson Davis (CN) 22:35

40, Pranav Venkataraman (CN) 22:57

41, Parker Ballard (CN) 23:05

42, Lucas Hayes (CN) 23:09

43, Mickey Reisinger (CN) 23:21

44, Harrison Ho (CN) 24:56

45, Aiden Smith (CN) 25:39

46, Trevor Lirette (CN) 25:43

47, Jonah Wolfe (M) 27:30

GIRLS MEET

                Team score: Columbus North 15, Martinsville 48

Individual Results

1, Olivia Morlok (CN) 20:18

2, Kirsten Ballard (CN) 20:54

3, Kennedy Kerber (CN) 21:23

4, Sydney Geckler (CN) 21:32

5, Emma Smith (CN) 21:43

6, Natalie Lowry (M) 22:21

7, Emma Lawson (CN) 22:27

8, Madelyn Sanders (CN) 22:31

9, Mackenzie Barnett (CN) 22:55

10, Ella Anderson (CN) 23:04

11, Erin Rawlins (CN) 23:38

12, Hannah Dalton (M) 23:50

13, Emma McDonald (M) 24:03

14, Katie Reeves (M) 24:08

15, Soumya Paliwal (CN) 24:21

16, Karla Perez (CN) 24:24

17, Nela Riddle (CN) 24:29

18, Jessecheat Miller (M) 24:37

19, Jocelyn Maynard (CN) 24:54

20, Ava Becker (CN) 25:05

21, Liz Cheatham (M) 25:29

22, Molly Dye (CN) 25:32

23, Catharine Reed (CN) 25:53

24, Claire Malone (CN) 26:22

25, Taylor Klingler (CN) 26:33

26, Naomy Argueta (CN) 26:37

27, Sydney Sluys (CN) 27:15

28, Julia Martin (CN) 27:25

29, Zuleima Lopez (CN) 27:28

30, Madeline Malcomb (CN) 27:41

31, Paola Fernandez (CN) 27:42

32, Kiersten Glesing (CN) 28:00

33, Saanvikha Saravanan (CN) 28:09

34, Caroline Swenson (CN) 28:16

35, Kaitlyn Bowles (M) 28:18

36, Kaylee Mosteller (M) 28:47

37, Julia Eaken (CN) 39:50

38, Gabrielle Lifferth (CN) 30:02

39, Katie Richards (CN) 30:34

 

Back
http://columbusnorthathletics.org
Advertisement