Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Headlines.

Headline

3 months ago by Pat McKee

Columbus North boys tennis places seventh in competitive Jeffersonville Invitational

                JEFFERSONVILLE, Ind. – Senior Akshaya Sabapathy finished in fourth place at No. 3 singles on Saturday (Aug. 19), leading the effort by the Columbus North boys tennis team in the Jeffersonville Invitational.

                Sabapathy went 2-1 for the event, winning twice Saturday after dropping his first-round match on Friday evening in the eight-team three-round competition.

                Columbus North placed seventh as a team with other athletes placing fifth, sixth, sixth and seventh in their flights.

                Guerin Catholic was the team champion with 28 points. Bloomington North totaled 27 points to finish as runner-up with Jasper and host Jeffersonville tied for third with 26 points apiece. Zionsville placed fifth with 21 points followed by Delta with 19, Columbus North with 17 and Evansville Memorial with 16.

                Sabapathy defeated Delta’s Tanner Southerland 6-2, 6-3 and Evansville Memorial’s Ross Effinger 6-2, 4-6, 7-5 in his final two matches, while junior Kevin Lin, sophomore Joey Zhao and the tandem of senior Chris Ruble and sophomore Adam Saad all went 1-1 on Saturday.

                Seniors Isaac Jackson and Ben Mathew went 0-2 at No. 1 doubles Saturday, but the duo managed the Bull Dogs’ only victory in the first round on Friday.

                Other Saturday results included:

                >> Lin beating Jasper senior Noah Mendel 6-4, 7-6 (7-4) but falling to Guerin Catholic junior Michael Wade 6-2, 6-1 for sixth place at No. 1 singles.

                >> Zhao falling to Jeffersonville senior Jerid Inman 6-0, 6-2 but beating Delta junior Ben Bamidele 6-4, 6-3 for seventh place at No. 2 singles.

                >> Jackson and Mathew falling to Jasper senior Noah Luebbehusen and junior Eli Franks 6-1, 7-6 (8-6) and to Delta juniors Tannon Dishman 6-1, 6-3 for fifth place at No. 1 doubles.

                >> Ruble and Saad topping Evansville Memorial’s Dylan Klipsch and Max Haynie 6-2, 6-2 before falling to Delta sophomore Mason Knight and freshman Michael Curtis 3-6, 6-0, 7-5 for sixth place at No. 2 doubles.

                Columbus North returns to action at 5 p.m. Monday (Aug. 21) when it visits Plainfield. The Bull Dogs follow by hosting rival Columbus East at 4 p.m. Tuesday (Aug. 22).

JEFFERSONVILLE INVITATIONAL

                Team placement: 1, Guerin Catholic 28; 2, Bloomington North 27; 3 (tie), Jasper and Jeffersonville, both 26; 5, Zionsville 21; 6, Delta 19; 7, Columbus North17; 8, Evansville Memorial 16.

Friday’s First Round

                S1: Jason Wegener (Delta) d. Kevin Lin (CN) 6-1, 6-4

                S2: Dawson Hopf (Jasper) d. Joey Zhao (CN) 7-5, 6-2

                S3: Blake Winchell (Jeffersonville) d. Akshaya Sabapathy (CN) 6-3, 6-2

                D1: Isaac Jackson/Ben Mathew (CN) d. Samor Baugh/Jack Ruche (Blooomington North) 6-7 (6-8), 6-3, 6-4.

                D2: Shane Suler/A.J. Hacker (Guerin Catholic) d. Chris Ruble/Adam Saad (CN) 7-5, 6-0

Saturday’s Second Round

                S1: Kevin Lin (CN) d. Noah Mendel (Jasper) 6-4, 7-6 (7-4)

                S2: Jerid Inman (Jeffersonville) d. Joey Zhao (CN) 6-0, 6-2

                S3: Aksaya Sabapathy (CN) d. Tanner Southerland (Delta) 6-2, 6-3

                D1: Noah Luebbehusen/Eli Franks (Jasper) d. Isaac Jackson/Ben Mathew (CN) 6-1, 7-6 (8-6)

                D2: Chris Ruble/Adam Saad (CN) d. Dylan Klipsch/Max Haynie (Evansville Memorial) 6-2, 6-2

Saturday’s Placement Round

                S1: Michael Wade (Guerin Catholic) d. Kevin Lin (CN) 6-2, 6-1. Lin finishes in 6th place.

                S2: Joey Zhao (CN) d. Ben Bamidele (Delta) 6-4, 6-3. Zhao finishes in 7th place.

                S3: Akshaya Sabapathy (CN) d. Ross Effinger (Evansville Memorial) 6-2, 4-6, 7-5. Sabapathy finishes in 4th place.

                D1: Tannon Dishman/Joel Ashman (Delta) d. Isaac Jackson/Ben Mathew (CN) 6-1, 6-3. Jackson/Mathew finish in 5th place.

                D2: Mason Knight/Michael Curtis (Delta) d. Chris Ruble/Adam Saad (CN) 3-6, 6-0, 7-5. Ruble/Saad finish in 6th place.

 

Back
http://columbusnorthathletics.org
Advertisement