Skip Navigation

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

.

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Columbus North Athletics

Home of the Bull Dogs - where 37 state championships have been won!

Game Summaries & Headlines.

Headline

2 weeks ago

Kleinhenz, Watson go 5-0 in Bloomington Invitational; Columbus North wrestling places fifth as a team

                BLOOMINGTON, Ind. – Senior Brigham Kleinhenz and sophomore Keandre Watson each went 5-0 on Saturday (Dec. 2), winning their weight classes and leading the Columbus North wrestling team to a fifth-place finish in the Bloomington Invitational.

                Kleinhenz posted four wins and a 12-2 major decision at 182 pounds, while Watson notched five pins at 126 pounds as the Bull Dogs went 1-4 for the day as a team at Bloomington South.

                Other CN athletes with winning records for the day included: junior Bradley Gutierrez, 4-1 at 220 pounds; freshman Tyler Williams, 3-1 at 113 pounds and 1-0 at 120 pounds; and junior Morgan Smith, 3-2 at 106 pounds.

                Watson posted the quickest pin of all the Bull Dogs, winning by fall over Center Grove’s Drue Young in 15 seconds.

                Lawrence North defeated Columbus North 50-24 in the first round. Center Grove topped CN 48-25 in the second round. The Bull Dogs beat Bloomington North on criteria after both teams scored 39 points in the third round. Bloomington South outscored Columbus North 54-27 in the fourth round. Martinsville beat CN 41-33 in the final round.

                Bloomington South won the event with a 5-0 mark. Center Grove was runner-up at 4-1 followed by Lawrence North at 3-2, Martinsville at 2-3, Columbus North at 1-4 and Bloomington North at 0-5.

                Columbus North returns to action at 7 p.m. Wednesday (Dec. 6) when it visits Edgewood in a dual meet. The Bull Dogs follow by hosting the CN Invitational at 9 a.m. next Saturday (Dec. 9).

BLOOMINGTON INVITATIONAL

At Bloomington South

                Team finishes: 1, Bloomington South 5-0; 2, Center Grove 4-1; 3, Lawrence North 3-2; 4, Martinsville 2-3; 5, Columbus North 1-4; 6, Bloomington North 0-5.

CN Matches

Round 1: Lawrence North d. Columbus North 50-24
126
- Keandre Watson (Columbus North) over Donny Logan (Lawrence North) Fall 1:16
132 - Deacon Pettiford (Lawrence North) over Unknown (Unattached) Forf
138 - William Hall (Lawrence North) over Unknown (Unattached) Forf
145 - William Hall (Lawrence North) over Dallin Anderson (Columbus North) Dec 16-9
152 - Dheontae Unseld (Lawrence North) over Royce Lofton (Columbus North) TF 16-1
160 - Brody Smith (Lawrence North) over Dylan England (Columbus North) Dec 2-1
170 - James Despain (Lawrence North) over Thomas Hancock (Columbus North) Fall 2:35
182 - Brigham Kleinhenz (Columbus North) over Excell Brooks (Lawrence North) Fall 2:43
195 - Deon Pettiford (Lawrence North) over Tay Wells (Columbus North) Dec 12-5
220 - Bradley Guttierez (Columbus North) over Steve Savage (Lawrence North) Fall 1:19
285 - Tyler Majors (Lawrence North) over Ethan Rogers (Columbus North) Fall 0:29
106 - Logan Carrender (Lawrence North) over Morgan Smith (Columbus North) Fall 4:29
113 - Tyler Williams (Columbus North) over Anthony Hughes (Lawrence North) Fall 5:23
120 - Karsten Harshbarger (Lawrence North) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 0:38

Round 2: Center Grove d. Columbus North 48-25
132
- Evan Shoemaker (Center Grove) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Ben Stricker (Center Grove) over Unknown (Unattached) Forf
145 - Peyton Pruett (Center Grove) over Dallin Anderson (Columbus North) Fall 3:23
152 - Royce Lofton (Columbus North) over Sam Hesser (Center Grove) Dec 9-2
160 - Gleason Mappes (Center Grove) over Dylan England (Columbus North) Fall 1:36
170 - Jonah Hays (Center Grove) over Thomas Hancock (Columbus North) Fall 2:00
182 - Brigham Kleinhenz (Columbus North) over Julius Byrd (Center Grove) Maj 12-2
195 - Shane Stits (Center Grove) over Tay Wells (Columbus North) Fall 4:24
220 - Andrew Rector (Center Grove) over Bradley Guttierez (Columbus North) Dec 6-4
285 - Jacob Hillis (Center Grove) over Caleb Dooley (Columbus North) Dec 5-1
106 - Morgan Smith (Columbus North) over Hunter Branham (Center Grove) Fall 0:26
113 - Alex Petro (Center Grove) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Tyler Williams (Columbus North) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Keandre Watson (Columbus North) over Drue Young (Center Grove) Fall 0:15

Round 3: Columbus North d. Bloomington North 39-39 (criteria)
138
- Robert Hooker (Bloomington North) over Falesha Ronshiem (Columbus North) Fall 3:21
145 - BEN INMAN (Bloomington North) over Dallin Anderson (Columbus North) Fall 1:42
152 - HUNTER FULLER (Bloomington North) over Royce Lofton (Columbus North) Fall 0:55
160 - NOLAN WAMPLER (Bloomington North) over Dylan England (Columbus North) Fall 1:24
170 - Thomas Hancock (Columbus North) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Brigham Kleinhenz (Columbus North) over NOORHADI SHAHRANI (Bloomington North) Fall 5:27
195 - Tay Wells (Columbus North) over Unknown (Unattached) Forf
220 - Bradley Guttierez (Columbus North) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Ethan Rogers (Columbus North) over DAVID LANGLEY (Bloomington North) Dec 4-0
106 - CADE MEIER (Bloomington North) over Morgan Smith (Columbus North) Dec 6-2
113 - Tyler Williams (Columbus North) over JAMES STERLING (Bloomington North) Fall 1:38
120 - JUSTICE CASH (Bloomington North) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Keandre Watson (Columbus North) over SETH STARKS (Bloomington North) Fall 1:19
132 - TYLER MIKULICH (Bloomington North) over Unknown (Unattached) Forf

Round 4: Bloomington South d. Columbus North 54-27
145
- Tristan Ruhlman (Bloomington South) over Dallin Anderson (Columbus North) Fall 2:34
152 - Derek Blubaugh (Bloomington South) over Royce Lofton (Columbus North) Fall 1:32
160 - Wade Presson (Bloomington South) over Dylan England (Columbus North) Fall 0:30
170 - Luke Hensley (Bloomington South) over Thomas Hancock (Columbus North) Fall 1:35
182 - Brigham Kleinhenz (Columbus North) over Tyler Schlegel (Bloomington South) Fall 5:14
195 - Tay Wells (Columbus North) over Sean Bridges (Bloomington South) Dec 16-10
220 - Bradley Guttierez (Columbus North) over Andrew Baxter (Bloomington South) Fall 0:51
285 - Harley Hillenburg (Bloomington South) over Ethan Rogers (Columbus North) Fall 0:35
106 - Morgan Smith (Columbus North) over Ciera Broukal (Bloomington South) Fall 0:59
113 - Will Hays (Bloomington South) over Tyler Williams (Columbus North) Fall 1:34
120 - Cameron Habbe (Bloomington South) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 0:42
126 - Keandre Watson (Columbus North) over Nicholas Weaver (Bloomington South) Fall 0:45
132 - Xavier Guess (Bloomington South) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Noah Hunt (Bloomington South) over Unknown (Unattached) Forf

Round 5: Martinsville d. Columbus North 41-33
152
- Hunter James (Martinsville) over Royce Lofton (Columbus North) Dec 7-0
160 - Dylan England (Columbus North) over Dominic Tejera (Martinsville) Fall 3:35
170 - Micah Dodson (Martinsville) over Thomas Hancock (Columbus North) TF 20-4
182 - Brigham Kleinhenz (Columbus North) over Lucas Martin (Martinsville) Fall 2:00
195 - Griffin Stine (Martinsville) over Tay Wells (Columbus North) Fall 0:33
220 - Bradley Guttierez (Columbus North) over Grant Walker (Martinsville) Dec 6-3
285 - Branson Terrell (Martinsville) over Ethan Rogers (Columbus North) Fall 3:55
106 - Morgan Smith (Columbus North) over Hunter Rohland (Martinsville) Fall 0:39
113 - Tyler Williams (Columbus North) over Wyatt Scott (Martinsville) Fall 1:09
120 - Jayden Lowhorn (Martinsville) over Ashton Clark (Columbus North) Fall 1:17
126 - Keandre Watson (Columbus North) over Beau Hess (Martinsville) Fall 0:40
132 - Jared Drake (Martinsville) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Braxton White (Martinsville) over Unknown (Unattached) Forf
145 - Dexter Grubb (Martinsville) over Dallin Anderson (Columbus North) Dec 9-4

2017-18 COLUMBUS NORTH WRESTLING

Team Match Results

^ Nov. 25 – Shelbyville: W, 48-24

^ Nov. 25 – Lapel: W, 39-39 (won on second criteria)

^ Nov. 25 – Western Boone: W, 56-6

^ Nov. 25 – Noblesville: L, 24-56

^ Nov. 25 – Triton Central: W, 38-24

^^ Dec. 2 – Lawrence North: L, 24-50

^^ Dec. 2 – Center Grove: L, 25-48

^^ Dec. 2 – Bloomington North: W, 39-39 (won on criteria)

^^ Dec. 2 – Bloomington South: L, 27-54

^^ Dec. 2 – Martinsville: L, 33-41

                ^ Triton Central Invitatonal (4-1)

                ^^ Bloomington Invitational (1-4)

Season Records

                >> 106: Junior Morgan Smith, 3-2 in Bloomington, 8-2 for season.

                >> 113: Freshman Tyler Williams, 4-1 in Bloomington, 7-3 for season.

                >> 120: Freshman Ashton Clark, 0-3 in Bloomington, 1-7 for season.

                >> 126: Sophomore Keandre Watson, 5-0 in Bloomington, 8-2 for season.

                >> 132: no entry in Bloomington.

                >> 138: Junior Falesha Ronsheim, 0-1 in Bloomington, 0-1 for season.

                >> 145: Junior Dallin Anderson, 0-5 in Bloomington, 3-7 for season.

                >> 152: Freshman Royce Lofton, 1-4 in Bloomington, 4-6 for season.

                >> 160: Junior Dylan England, 1-4 in Bloomington, 5-5 for season.

                >> 170: Senior Thomas Hancock, 1-4 in Bloomington, 1-4 for season.

                >> 170: Sophomore Vincent Fischer, 0-0 in Bloomington, 1-4 for season.

                >> 182: Senior Brigham Kleinhenz, 5-0 in Bloomington, 10-0 for season.

                >> 195: Junior Tay Wells, 2-3 in Bloomington, 2-3 for season.

                >> 220: Junior Bradley Gutierrez, 4-1 in Bloomington, 7-3 for season.

                >> 220: Senior Nick Tungett, 0-0 in Bloomington, 5-0 for season.

                >> 285: Sophomore Ethan Rogers, 1-3 in Bloomington, 1-3 for season.

                >> 285: Freshman Caleb Dooley, 0-1 in Bloomington, 0-1 for season.

 


http://columbusnorthathletics.org
Advertisement